back to » projekti i akcije

Osvajanje slobode u Nikšiću

Friday, 16 December 2022 00:00
(0 votes)
Written by 
Rokumentarni dani se vraćaju na mjesto gdje je sve počelo prije šest godina. U maju 2017. koncert MP Trija i razgovorom sa legendarnim TandaraMandara Bros u nikšićkom Blues Brothers Baru počela je priča Rokumentarnih dana. Prvi film koji je osvijetlio mrak naših sala bio je “Viljuška puna ljubavi”. Od tada do danas smo imali oko sto projekcija, desetak koncerata i veliki broj izložbi, tribina i DJ-setova koji su obogaćivali naš program.

Ovog petka (16. decembra) u nikšićkom BLues Brothers Baru druženje kreće od 17:00 časova.

Program izgleda ovako:
17:00 Other Music
18:30 Od golog otoka do kralja romske muzike
19:15 I Am What I Am
20:15 Premotavanje o kulturi manjine sa:
Vesnom Delić, doktorkom antropologije
21:00 Rudeboy
22:00 After u Bluesu – DJ set

Other Music
režija: Puloma Basu, Rob Hatch-Miller
zemlja: SAD
godina: 2021.
trajanje: 86′
o filmu: Dvadeset godina nezavisna prodavnica ploča Other Music bila je uticajno čvorište muzičke kulture u Njujorku. Other Music je bila više od prodavnice ploča u Ist Vilidžu. To je bilo mjesto gdje su generacije otkrivale revolucionarne umjetnike koji su kasnije postali ikone muzičke scene. Mjesto okupljanja muzičkih zaljubljenika, muzičara i predstavnika industrije, mjesto na kome su se osnivali bendovi i započinjale karijere. Other Music je bio i ostao simbol nezavisne muzike, imajući ogroman uticaj na muzičku scenu Njujorka. Film bilježi istoriju prodavnice dugu 20 godina, uvodeći u priču bendove kao što su Animal Collective, The Yeah Yeah Yeahs, Vampire Weekend, The Strokes, Interpol, The National, TV On The Radio, Anohni (nekada Antony And The Johnsons) i mnoge druge. Kako muzičke prodavnice i dalje nestaju, film daje primjer kako zajednica i duh voljene prodavnice ploča nastavljaju da žive.

Od Golog otoka do kralja romske muzike
režija: Nebojša Saitović
zemlja: Srbija
godina: 2022.
trajanje: 43′
o filmu: U filmu Muzička biografija Šabana Bajramovića, velikana romske muzike opisuju njegovi prijatelji i saradnici. Kažu da je bio slavan, ali ne i bogat, da je imao pjesmu u sebi i glas koji miluje. Čitav film prate Šabanove pjesme u izvođenju benda Crne mambe, koji je on i osnovao i koji je godinama nastupao s njim. Sadašnji frontmen i član autorskog tima filma, Nebojša Saitović, kaže da nije bilo lako spakovati Bajramovićevu muzičku biografiju u 43 minuta, ali i da nije bilo izboriti se sa emocijama.

I Am What I Am
režija: Andrijana Stojković
zemlja: Njemačka/Srbija
godina: 2019.
trajanje: 52′
o filmu: Dva brata – Skill i Buddy – više od 10 godina prave hip-hop i sami izdaju svoje albume. U rodnoj Srbiji pripadaju omalovažavanoj romskoj populaciji, a u Njemačkoj, gdje sada žive, su radnici migranti sa privremenom dozvolom boravka. U svojim pjesmama vatreno kritikuju rasizam, segregaciju Roma i neoliberalni kapitalizam. Izdali su treći album i kreću na nesvakidašnju evropsku turneju. Andrijana Stojković rođena je 1976. godine. Diplomirala na Katedri za filmsku i TV režiju na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu. Radi kao asistent na predmetu Dokumentarni film na FDU. Autorka je sedam kratkih igranih i osam kratkih dokumentarnih filmova, jedna od reditelja dokumentarnog omnibusa, dva srednjemetražna dokumentarna filma i jednog dugometražnog igranog filma. Njeni filmovi su prikazivani i nagrađivani na brojnim prestižnim međunarodnim festivalima. Neki od njenih filmova prikazivali su se na YLE i CANAL+-u. Članica je Izvršnog odbora Asocijacije filmskih reditelja Srbije.

Rudeboy
režija: Nicolas Jack Davies
zemlja: Velika Britanija
godina: 2019.
trajanje: 84′
o filmu: Legendarna londonska izdavačka kuća Trojan Records imala je vodeću ulogu u muzičkom osvajanju Britanije od strane pravaca pristiglih iz Jamajke, kao što su ska, rege i rokstedi. Tokom kasnih šezdesetih i ranih sedamdesetih, londonska izdavačka kuća Trojan Records postala je jedna od najuticajnijih izdavačkih kompanija u istoriji. Iskoristivši jamajčansku migraciju u Englesku, postali su glavna sila u širenju muzike. Bogati intervjui sa šarolikim likovima otkrivaju pozadinske priče obožavanih pesama, kao što su Rudy, A Message to You, The Israelites i You Can Get if You Really Want. Film veliča način na koji su migracije i inovacije izmijenile popularnu kulturu. Priču pričaju legendarni umjetnici među kojima su Li Peri, Tuts Hibert, Ken But, Nevil Stejpl, Marša Grifits, Dejv Barker, Dendi Livingston, Lojd Kokson, Polin Blek, Derik Morgan i drugi.

Rokumentarni dani 6 su dio projekta “Osvajanje slobode – kulturni korektiv, od individualnog do kolektivnog čina” podržanog kroz program malih grantova. Program predstavlja dio nacionalnog projekta “Dijagnoza i terapija slobode izražavanja, govora mržnje i etničkih tenzija” koji je zajednička inicijativa Institut za medije Crne GoreCEDEM - Centar za demokratiju i ljudska prava i Portal Ul-info , usmjerena ka jačanju i zagovaranju slobode izražavanja, suzbijanju govora mržnje i smanjenju etničkih tenzija u Crnoj Gori. Projekat je finansiran od strane Evropske unije kroz Program Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava za Crnu Goru 2020, EIDHR, a kofinansiran je od strane Ministarstva javne uprave Crne Gore.
share this item
facebook googleplus linkedin rss twitter youtube
item hits
Read 242 times
Last modified on
Sunday, 05 March 2023 20:27